20 Lis 2021

Wycieczka na TOR MODLIN

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 4 listopada 2021 roku 30 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem uczestniczyło w profilaktycznym szkoleniu z doskonalenia techniki jazdy dla kierowców w wieku 18-24 lat.

Szkolenie to podzielone zostało na dwie części: teoretyczną dotyczącą techniki kierowania pojazdem oraz zajęć z psychologiem transportu
i praktyczną dotyczącą doskonalenia techniki kierowania pojazdem w różnych warunkach drogowych.

Zajęcia teoretyczne były prowadzone w bardzo ciekawy sposób i przedstawiały wiele przykładów z rzeczywistych warunków drogowych. Dzięki tym zajęciom uświadomić sobie można było, jak ważne podczas prowadzenia pojazdów są przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, odpowiedzialność za innych uczestników, przewidywanie sytuacji na drodze, a także kultura i życzliwość względem innych uczestników ruchu. Zajęcia te zakończyły się zadaniem praktycznym – rzutem piłką do wyznaczonego celu w alkogoglach. Efektem było zaliczenie tego zadania (celny rzut) tylko przez 3 osoby. Czyli był to kolejny aspekt uświadamiający jak ważne jest, aby każdy kierowca czuł się odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale również za innych.

Drugim etapem szkolenia było doskonalenie techniki jazdy samochodem. Instruktorzy pokazali nam, jakie skutki w praktyce może spowodować chociażby nieodpowiednia pozycja za kierownicą związana z złym ustawieniem fotela kierowcy. Samo przygotowanie do jazdy jest bardzo ważnym czynnikiem, często pomijanym przez kierowców.

Najbardziej emocjonującym etapem szkolenia były ćwiczenia praktyczne jazdy samochodem. Już samo awaryjne hamowanie przeprowadzane na płycie poślizgowej było dość problematyczne i dopiero za n-tą próbą dawało satysfakcjonujący wynik. Kolejne ćwiczenie polegało na jeździe slalomem z pomiarem czasu pokonania odcinka testowego. Trenerzy wprowadzali oczywiście w trakcie jazdy dodatkowe zadania, np. prowadzili z kierowcą rozmowę przez telefon. Efektem było oczywiście znaczące pogorszenie czasu przejazdu i większa ilość błędów popełnianych podczas slalomu.

Ostatnim zadaniem praktycznym była jazda po okręgu z coraz większymi prędkościami. Kolejne ważne doświadczenie, pokazujące jak bardzo ważne jest nauczenie się przewidywania sytuacji, gdy pojazd ulega poślizgom oraz w jaki sposób wykorzystać systemy odpowiedzialne za trakcję pojazdu.

Po zakończeniu tego etapu szkolenia każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający, że jako kierowca doskonalił swoją wiedzę
i umiejętności.

Dziękujemy WORD w Radomiu za umożliwienie uczestnictwa w szkoleniu, zorganizowaniu bezpłatnego transportu na Tor Modlin i opiekę merytoryczną podczas szkolenia, a instruktorom prowadzącym szkolenie za cierpliwość oraz bardzo cenne wskazówki dotyczące możliwych działań korygujących błędy popełniane podczas kierowania pojazdem.

 Zachęcamy wszystkich aktywnych kierowców do podnoszenia swoich umiejętności poprzez udział w takich szkoleniach.

Czytany 700 razy Ostatnio zmieniany sobota, 20 listopad 2021 10:03
ZSS

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu - 2016

Mapa serwisu

Projekt i wykonanie 2015:   

Ta strona internetowa używa ciasteczek "cookies" dla zapewnienia właściwego działania wszystkich dostępnych funkcji. Jeśli się z tym nie zgadzasz możesz określić sposób przechowywania "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Wiedz jednak, że może to doprowadzić do wstrzymania prawidłowego działania tej strony internetowej.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

We have 13 guests and no members online