DZIEŃ UWIEŃCZENIA UROCZYSTYCH OBCHODÓW 100 URODZIN SAMOCHODÓWKI

W 1902 roku Cech Rzemiosł wystąpił z prośbą do Ministerstwa Oświaty o zezwolenie na budowę pomieszczenia Miejskiej Szkoły Rzemiosł, która od 1902 roku mieściła się w wynajętym budynku przy ul. Dzierzkowskiej.
Oficjalna data narodzin szkoły to 14 października 1904 roku, kiedy to podpisano dokument dotyczący zgody na budowę Miejskiej Szkoły Rzemiosł.
Powołana została komisja pod przewodnictwem gubernatora radomskiego nadzorująca budowę aż do jej zakończenia w 1906 r.
W dniu 09 października 2004 r. niemal dokładnie sto lat po podpisaniu zgody na budowę wyruszyła z „samochodówki” kolumna składająca się z nauczycieli, pracowników administracji, absolwentów i uczniów naszej szkoły.
Uroczysty przemarsz otwierała Orkiestra Wojskowa prezentująca szereg marszowych melodii, nadając w ten sposób dodatkowo odświętny nastrój.

Udaliśmy się w stronę Katedry pod wezwaniem Opieki Najświętszej Maryji Panny, gdzie oczekiwały na nas Poczty Sztandarowe innych zaprzyjaźnionych szkół.

W kościele katedralnym o godzinie 9:00 została odprawiona Msza Św. Celebrowana przez Jego Ekscelencję Biskupa Seniora Edwarda Materskiego.
Wśród Kapłanów byli katecheci naszej szkoły, oraz jej absolwenci.

Ksiądz Biskup w swojej homilii odniósł się do swoich osobistych wspomnień związanych z motoryzacją, poruszył kwestie dotyczące ogromnej odpowiedzialności jaka spoczywa na nauczycielach w związku z wychowaniem młodzieży z pożytkiem dla naszej Ojczyzny.
Pobłogosławił całą społeczność szkoły, życząc następnych 100 lat.

 Następnie ulicami Radomia udaliśmy się do Sali Koncertowej Urzędu Miejskiego na dalszy ciąg uroczystości.

 Przemarsz wywołał bardzo duże zainteresowanie wśród mieszkańców naszego miasta.

 Akademia jubileuszowa stałą się okazją do spotkania wielu przyjaciół „samochodówki”

Po wygłoszeniu okolicznościowego przemówienia przez dyrektora szkoły mgr inż. Wojciecha Bernata głos zabrali zaproszeni goście składając jak najlepsze życzenia dyrekcji, pracownikom, uczniom i absolwentom szkoły.

Wśród występujących byli m.in. Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego Pani Małgorzata Bebelska ( na zdjęciu)

 Prezydent Miasta Pan Zdzisław Marcinkowski (na zdjęciu)

 Dyrektor szkoły z Holzminden Pan Friedhelm Korsen i dyrektor szkoły z Nowego Sącza Pan Stanisław Bąba (na zdjęciach)

Głos zabrali również Pani Senator RP Wiesława Sadowska (przemawiała w imieniu swoim i obecnych Pana Posła na Sejm RP Marka Wikińskiego i Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka), Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Zawodowego Ministerstwa Edukacji i Sportu Pani Halina Cieślak, Dyrektor Delegatury Mazowieckiego Kuratora Oświaty Pani Barbara Skałbania, Wiceprezydent Miasta Radomia Pan Andrzej Banasiewicz, Zastępca Dyrektora Automobilklubu Radomskiego Pan Wojciech Bilewski i wielu innych.

Następnie wszyscy zebrani wysłuchali pięknego koncertu artystów Operetki Łódzkiej (koncert sponsorował Prezes ZTE Radom Pan Andrzej Celej)

 Po powrocie do szkoły nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej jubileusz 100 – lecia Zespołu Szkół Samochodowych

którego dokonali Pani Dyrektor Delagatury Kuratorium Barbara Skałbania i Pan Wiceprezydent Andrzej Banasiewicz (na zdjęciu)

Poświęcenia dokonał Ksiądz Sławomir Molendowski – katecheta szkoły.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu - 2016

Mapa serwisu

Projekt i wykonanie 2015:   

Ta strona internetowa używa ciasteczek "cookies" dla zapewnienia właściwego działania wszystkich dostępnych funkcji. Jeśli się z tym nie zgadzasz możesz określić sposób przechowywania "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Wiedz jednak, że może to doprowadzić do wstrzymania prawidłowego działania tej strony internetowej.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

We have 38 guests and no members online