26-29.05.2009 II Turniej koszykówki o Puchar Dyrektora Samochodówki

W dniach 26- 29.05.09 w Zespole Szkól Samochodowych przebywała delegacja z Rosji. Grupa, w skład której wchodzili uczniowie: Szczagin Andriej, Jakimow Andriej, Chaczaturow Aleksander, Pietrow Maksim, Biriukow Dienis, Krysienkow Siergiej; oraz opiekunowie: Stojan Marina i Aloszin Wladimir, przyjechała na zaproszenie Dyrekcji Zespołu Szkół Samochodowych w celu wzięcia udziału w turnieju koszykówki.   Uczestnicy delegacji na stałe zamieszkują zabytkowe rosyjskie miasto, Peresławl Zaleski. Uczą się i pracują w Kinofotochemicznym koledżu. W styczniu 2007 w Radomiu została podpisana Umowa o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Samochodowych a Koledżem. W ramach tej Umowy odbył się II Turniej koszykówki o Puchar Dyrektora Samochodówki w obsadzie międzynarodowej. W turnieju udział wzięły reprezentacje Koledżu (Peresławl, Rosja), „Samochodówki”, I LO im. Kopernika oraz „Kadeci - Piotrówka”. Na Turniej przybyli zaproszeni goście, Pan Jerzy Jon - wizytator Kuratorium Oświaty, Pan Krzysztof Sońta - poseł na Sejm RP, Pani Agnieszka Ścieglińska – dyrektor I LO, Pan Jarosław Ludwiński – Prezes Szkolnego Związku Sportowego.   Program pobytu był bardzo napięty. Reprezentacja Koledżu zagrała trzy mecze. W pierwszym spotkaniu wygrała z „Kadetami - Piotrówka” 36:33, w dwóch spotkaniach przegrała. W ostatnich sekundach z I LO- 41:40, oraz „Samochodówką” - 37:48. Spotkania były bardzo dynamiczne, emocje sięgały zenitu, a walka o zwycięstwo była bardzo wyrównana. Zwyciężyła „Samochodówka”, a gości zajęli III miejsce. Andriej Jakimow, zawodnik Peresławla, został wybrany na najlepszego gracza Turnieju.   Jak powiedział Dyrektor „Samochodówki” Pan mgr inż. Wojciech Bernat na uroczystym otwarciu Turnieju: „Liczy się przyjaźń!”, a przyjaźni nie zabrakło - goście i gospodarze mieli okazje poznać się lepiej na wycieczce do Kazimierza, grze w kręgle w galerii „Rosa” oraz na dyskotece w klubie „G-2”.   W piątek 29 maja 2009 delegacja opuściła Polskę i odjechała do swego rodzinnego miasta. Mamy nadzieję że wrażenia i dobre wspomnienia po spędzonych wspólnie dniach, są jak najlepsze. W roku szkolnym 2009-2010 jest planowany mecz z udziałem drużyny „Samochodówki” w Peresławlu.