08 Cze 2018

Kadry dla Przemysłu

W dniu 25 kwietnia 2018r. miało miejsce uroczyste podpisania umowy o współpracy między Agencją Rozwoju Przemysłu, Zespołem Szkół Samochodowych w Radomiu a pracodawcami, którzy zgłaszają pilne potrzeby w zakresie pozyskania wysoko wykwalifikowanych kadr dla przemysłu, w ramach programu KADRY DLA PRZEMYSŁU.  Nasza szkoła, jako jedna z niewielu, podpisała taką umowę z dwoma partnerami: Radomskim Centrum Innowacji I Technologii oraz z warszawską firmą LOT AMS. W imieniu dyrektora szkoły umowy podpisał wicedyrektor Jarosław Sadal, w imieniu RCIT prezes firmy Jarosław Szewczyk, z ramienia LOT AMS, reprezentujący prezesa, członek zarządu Rafał Momot oraz w imieniu Agencji Rozwoju Przemysłu dyrektor Biura Analiz Strategicznych Kasjan Wyligała.

Celem programu Kadr dla przemysłu jest stworzenie warunków do długofalowej współpracy pomiędzy spółkami z Grupy ARP a sektorem edukacji (szkołami technicznymi i branżowymi oraz centrami kształcenia zawodowego). Pierwsze umowy podpisali dyrektorzy ośmiu szkół m.in. z Bydgoszczy, Radomia i Sochaczewa z zarządami ARP, LOT AMS, Warszawskich Zakładów Mechanicznych, Radomskiego Centrum Innowacji
i Technologii oraz Przewozów Regionalnych.

Zaangażowanie firm z Grupy ARP będzie polegać m.in. na uruchomieniu programów stażowych, aranżowaniu wizyt w zakładach pracy oraz wsparciu nauki w systemie dualnym (teoria w konfrontacji z praktyką). W ramach programu firmy i szkoły przygotują dla uczniów ofertę edukacyjno-praktyczną, która pomoże im w podjęciu decyzji czy wybrany kierunek odpowiada na potrzeby rynku. Uczniowie będą mogli zapisać się do klas patronackich, opartych o program nauczania współtworzony z przyszłym pracodawcą. Wpłynie to bezpośrednio na praktyczne przekazywanie umiejętności oraz zagwarantuje, że od pierwszego dnia zatrudnienia firma zyskuje pracownika z wiedzą i kompetencjami, jakich potrzebuje.

Dla nauczycieli z kolei przygotowano specjalny program lekcji otwartych, prowadzonych przez pracowników spółek biorących udział w projekcie. Ich celem jest  wspólne uczenie się w grupie osób bezpośrednio związanych z edukacją, przygotowujące do stopniowego odchodzenia od tradycyjnych podręczników w kierunku otwartych zasobów edukacyjnych. Dzięki temu nauczyciele zyskają wiedzę, która pozwoli im przygotować zajęcia lekcyjne pod kątem praktycznym.

Podczas konferencji otwierającej program przedstawiciele zarządów: ARP i spółek z Grupy ARP (LOT AMS, Warszawskich Zakładów Mechanicznych, Radomskiego Centrum Innowacji i  Technologii oraz Przewozów Regionalnych) podpisali porozumienia z:

• Technikum nr 7 w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. "Kolejówka” w Warszawie
  • Zespołem Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka w Warszawie
  • Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego „Osiemdziesiątka” w Sochaczewie
  • Zespołem Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Teresinie
  • Zespołem Szkół Mechanicznych w Mińsku Mazowieckim
  • Zespołem Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego w Bydgoszczy
  • Zespołem Szkół Samochodowych w Radomiu
  • Technikum Kształcenia Zawodowego nr 1 im. mjr. Feliksa Kozubowskiego w Sochaczewie

Pilotażowy program rozpoczął się wśród spółek z Grupy ARP, docelowo jednak planowane jest włączenie w projekt interesariuszy zewnętrznych. Kolejne umowy zostały podpisane ze szkołami i spółkami z Wielkopolski w drugiej połowie maja br.

Kadry dla przemysłu to kolejny sektorowy program wsparcia stworzony w Agencji Rozwoju Przemysłu. Wcześniej spółka uruchomiła program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego” oraz konkurs akceleracyjny w ramach spółki ARP Games.

Czytany 3601 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 czerwiec 2018 09:52