14 Cze 2018

RENOWACJA KOMARA W ZESPOLE SZKÓŁ SAMOCHODOWYCH

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ramach współpracy AKADEMIĄ RENOWACJI i Fundacji Centrum Motoryzacji Historycznej Zbyszka Koprasa z Fijałkowa-Dopiewa, otrzymaliśmy jako Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu, w listopadzie 2016 roku zaproszenie do konkursu i …do odnowienia  motoroweru typu KOMAR SPORT typ 2361.

W konkursie uczestniczyło kilka  Szkół Samochodowych z Polski. Patronat nad konkursem objęła firma NOVOL specjalizująca się w produkcji technologii oraz materiałów lakierniczych, która była również organizatorem wielu konkursów dla drużyn uczniowskich reprezentujących szkoły.

Motorower, który trafił do Radomia został wyprodukowany w Zakładach Rowerowych  Predom -Romet w Bydgoszczy 1973 r. Otrzymany do renowacji  „Komarek” uległ w przeszłości kolizji. Uszkodzeniom uległy elementy nadwozia takie jak lampa, prędkościomierz, przednie zawieszenie, zbiornik paliwa (wgniecenia), mocowanie amortyzatora tylnego , dźwignia hamulca nożnego itp. Mechanicznie motorower był niesprawny i wyglądał na „bardzo zmęczony”.  Silnik był zatarty, a poszczególne podzespoły wyeksploatowane.  Karoseria i elementy chromowane skorodowane, występowały liczne perforacje błotników.   Elementy gumowe były sparciałe.  Motorower był już wcześniej  pomalowany pędzlem na kolor niebieski. Widoczne były ślady wcześniejszych napraw, takich jak spawanie, malowanie. Przez kilka miesięcy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły pracowali nad przywróceniem kilkudziesięcioletniego jednośladu do dawnej świetności. 

Po zakończeniu renowacji, motorower zaprezentowany został na Targach Motoryzacyjnych Auto Retro w Poznaniu.

Obecnie wszystkie odnowione motorowery  można oglądać w muzeum Fundacji Zbigniewa Koprasa.

Czytany 675 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 14 czerwiec 2018 13:07
ZSS

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu - 2016

Mapa serwisu

Projekt i wykonanie 2015:   

Ta strona internetowa używa ciasteczek "cookies" dla zapewnienia właściwego działania wszystkich dostępnych funkcji. Jeśli się z tym nie zgadzasz możesz określić sposób przechowywania "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Wiedz jednak, że może to doprowadzić do wstrzymania prawidłowego działania tej strony internetowej.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

We have 10 guests and no members online