5 - 10.11. 2007 Polsko-niemieckie spotkanie na Wyspie Uznam w Ośrodku Spotkań Młodzieżowych Golm w miejscowości Kamminke w Niemczech

W okresie 05.11.-10.11.2007  odbyło się kolejne spotkanie polsko-niemieckie, tym razem w Niemczech, w maleńkiej miejscowości Kamminke, pięknie położonej na Wyspie Uznam, w Ośrodku Spotkań Młodzieżowych Golm.
Uczestniczyło w nim 13 uczniów naszej Szkoły wraz z dwoma opiekunami, tj. Panią Małgorzatą Sadownik i Panem Jerzym Szarżanowiczem. Stronę niemiecką reprezentowało 23 uczniów i uczennic z naszej partnerskiej Szkoły Georg-von-Langen-Schule BBS Holzminden w Dolnej Saksonii wraz z dwoma opiekunami, tj. Panami : Berndem Gregerem, który był inicjatorem tego spotkania i Hansem-Georgiem Moritzem.
Młodzież polska pojechała na zaproszenie naszych niemieckich przyjaciół, z którymi takie spotkania odbywały się dotychczas w Polsce, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej niedaleko Wrocławia.
W programie było m.in. zwiedzanie Miejsca Pamięci i Cmentarza Wojennego, gdzie spoczywają zarówno żołnierze zmarli w lazaretach w Świnoujściu, na statkach, ofiary zestrzelonych samolotów, zatopionych łodzi podwodnych a także ponad 20 000 ludności cywilnej - uchodźców z Pomorza Wschodniego oraz Prus Zachodnich i Wschodnich, którzy zginęli wskutek amerykańskich nalotów bombowych w dniu 12 marca 1945. W nalotach dywanowych nad Świnoujściem wzięło udział 671 samolotów.
Na terenie cmentarza znajduje się betonowa rotunda, która jest centralnym punktem obiektu. Umieszczone wewnątrz po jednej stronie rotundy słowa Johannesa R. Bechera „Oby już żadna matka nie opłakiwała swego syna” wzywają do refleksji nad wojną i przemocą.
Na początku II wojny światowej budowano na Wyspie Uznam działa przeciwlotnicze, powstała fabryka amunicji, a na północno-zachodnim krańcu wyspy utworzono najnowocześniejszą w świecie fabrykę broni – Wojskowy Zakład Doświadczalny Penemünde, które to miejsce również zwiedziliśmy. Od 1932 prowadzono tu badania i produkowano rakiety typu V1, V2, V3, przy pomocy których bombardowano kraje Europy Zachodniej. Znajdowały się tu dwa obozy koncentracyjne. Produkcja rakiet w końcowej fazie wojny odbywała się też  w sztolniach Gór Harzu, gdzie zginęło ponad 20 000 więźniów obozów koncentracyjnych.
Młodzież zwiedziła też Świnoujście, gdzie w grupach mieszanych zapoznawała się z historią i teraźniejszością tego pięknego portu, poszukując ciekawych miejsc – kościołów, pomników i innych obiektów.
Odwiedziliśmy też kąpielisko cesarskie Ahlbeck i piękną miejscowość nadmorską Zinowitz, gdzie mięliśmy okazję podziwiać wspaniale odrestaurowane hotele, pensjonaty i wille, które zostały zbudowane na początku 20 wieku w stylu architektury typowej dla miejscowości kąpieliskowych okresu cesarskiego. W Ahlbecku spacerowaliśmy po najstarszym, zachowanym w Niemczech, molo o długości 280m, które liczy sobie ponad 100 lat i byliśmy w uroczej marynarskiej restauracji.
Uczniowie nasi dokonali również multimedialnej prezentacji swojej Szkoły, miasta Radomia i wybranych miejsc w Polsce, co spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem i entuzjazmem ze strony niemieckiej, która także zaprezentowała miasto Holzminden i swoją Szkołę.
W Ośrodku Spotkań Młodzieżowych Golm przeprowadziliśmy także kilka bardzo ciekawych rozmów, m.in. na temat uprzedzeń, ich przyczyn i skutków. Młodzież pracowała w grupach mieszanych, odpowiadała na szereg pytań i napisała w języku polskim i niemieckim listę następstw uprzedzeń, takich, jak m.in. agresja, brutalność, cierpienie, dyskryminacja, egoizm, frustracja itd.
Była też lekcja języka polskiego, rozmowy na temat naszych systemów oświaty, sytuacji społecznej i politycznej w naszych obydwu krajach oraz wiele innych.
Ostatniego dnia wydano uroczystą kolację z potrawami z grila, wręczono upominki i nastąpiło pożegnanie.
Lokalizacja Ośrodka Spotkań Młodzieżowych Golm tuż przy granicy polsko-niemieckiej jest bardzo korzystna dla wzajemnego poznania się młodych ludzi z naszych krajów. Mają oni możliwość konfrontacji z historycznymi, geograficznymi, kulturalnymi oraz politycznymi aspektami stosunków polsko-niemieckich. Młodzież może zapoznać się z genezą porozumienia i pojednania.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu - 2016

Mapa serwisu

Projekt i wykonanie 2015:   

Ta strona internetowa używa ciasteczek "cookies" dla zapewnienia właściwego działania wszystkich dostępnych funkcji. Jeśli się z tym nie zgadzasz możesz określić sposób przechowywania "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Wiedz jednak, że może to doprowadzić do wstrzymania prawidłowego działania tej strony internetowej.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

We have 42 guests and no members online