08 Cze 2018

Kadry dla Przemysłu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniu 25 kwietnia 2018r. miało miejsce uroczyste podpisania umowy o współpracy między Agencją Rozwoju Przemysłu, Zespołem Szkół Samochodowych w Radomiu a pracodawcami, którzy zgłaszają pilne potrzeby w zakresie pozyskania wysoko wykwalifikowanych kadr dla przemysłu, w ramach programu KADRY DLA PRZEMYSŁU.  Nasza szkoła, jako jedna z niewielu, podpisała taką umowę z dwoma partnerami: Radomskim Centrum Innowacji I Technologii oraz z warszawską firmą LOT AMS. W imieniu dyrektora szkoły umowy podpisał wicedyrektor Jarosław Sadal, w imieniu RCIT prezes firmy Jarosław Szewczyk, z ramienia LOT AMS, reprezentujący prezesa, członek zarządu Rafał Momot oraz w imieniu Agencji Rozwoju Przemysłu dyrektor Biura Analiz Strategicznych Kasjan Wyligała.

Celem programu Kadr dla przemysłu jest stworzenie warunków do długofalowej współpracy pomiędzy spółkami z Grupy ARP a sektorem edukacji (szkołami technicznymi i branżowymi oraz centrami kształcenia zawodowego). Pierwsze umowy podpisali dyrektorzy ośmiu szkół m.in. z Bydgoszczy, Radomia i Sochaczewa z zarządami ARP, LOT AMS, Warszawskich Zakładów Mechanicznych, Radomskiego Centrum Innowacji
i Technologii oraz Przewozów Regionalnych.

Zaangażowanie firm z Grupy ARP będzie polegać m.in. na uruchomieniu programów stażowych, aranżowaniu wizyt w zakładach pracy oraz wsparciu nauki w systemie dualnym (teoria w konfrontacji z praktyką). W ramach programu firmy i szkoły przygotują dla uczniów ofertę edukacyjno-praktyczną, która pomoże im w podjęciu decyzji czy wybrany kierunek odpowiada na potrzeby rynku. Uczniowie będą mogli zapisać się do klas patronackich, opartych o program nauczania współtworzony z przyszłym pracodawcą. Wpłynie to bezpośrednio na praktyczne przekazywanie umiejętności oraz zagwarantuje, że od pierwszego dnia zatrudnienia firma zyskuje pracownika z wiedzą i kompetencjami, jakich potrzebuje.

Dla nauczycieli z kolei przygotowano specjalny program lekcji otwartych, prowadzonych przez pracowników spółek biorących udział w projekcie. Ich celem jest  wspólne uczenie się w grupie osób bezpośrednio związanych z edukacją, przygotowujące do stopniowego odchodzenia od tradycyjnych podręczników w kierunku otwartych zasobów edukacyjnych. Dzięki temu nauczyciele zyskają wiedzę, która pozwoli im przygotować zajęcia lekcyjne pod kątem praktycznym.

Podczas konferencji otwierającej program przedstawiciele zarządów: ARP i spółek z Grupy ARP (LOT AMS, Warszawskich Zakładów Mechanicznych, Radomskiego Centrum Innowacji i  Technologii oraz Przewozów Regionalnych) podpisali porozumienia z:

  • Technikum nr 7 w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. "Kolejówka” w Warszawie
  • Zespołem Szkół nr 36 im. M. Kasprzaka w Warszawie
  • Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego „Osiemdziesiątka” w Sochaczewie
  • Zespołem Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Teresinie
  • Zespołem Szkół Mechanicznych w Mińsku Mazowieckim
  • Zespołem Szkół Mechanicznych nr 1 im. Franciszka Siemiradzkiego w Bydgoszczy
  • Zespołem Szkół Samochodowych w Radomiu
  • Technikum Kształcenia Zawodowego nr 1 im. mjr. Feliksa Kozubowskiego w Sochaczewie

 

Pilotażowy program rozpoczął się wśród spółek z Grupy ARP, docelowo jednak planowane jest włączenie w projekt interesariuszy zewnętrznych. Kolejne umowy zostały podpisane ze szkołami i spółkami z Wielkopolski w drugiej połowie maja br.

Kadry dla przemysłu to kolejny sektorowy program wsparcia stworzony w Agencji Rozwoju Przemysłu. Wcześniej spółka uruchomiła program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego” oraz konkurs akceleracyjny w ramach spółki ARP Games.

Czytany 747 razy Ostatnio zmieniany piątek, 08 czerwiec 2018 09:52
ZSS

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu - 2016

Mapa serwisu

Projekt i wykonanie 2015:   

Ta strona internetowa używa ciasteczek "cookies" dla zapewnienia właściwego działania wszystkich dostępnych funkcji. Jeśli się z tym nie zgadzasz możesz określić sposób przechowywania "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Wiedz jednak, że może to doprowadzić do wstrzymania prawidłowego działania tej strony internetowej.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

We have 17 guests and no members online