11 Gru 2014

Akademia w 33 rocznicę stanu wojennego.

W dniu 11 grudnia 2014 roku odbyła się akademia poświecona 33 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Lekcję przygotowali nauczyciele - Renata Cywka, Agnieszka Pająk- Rudnicka oraz Roman Mosionek. Uczniowie przybliżyli zebranym realia związane z wprowadzeniem stanu wojennego przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Lekcji towarzyszyły filmy z omawianego okresu, a także piosenki w wykonaniu szkolnego chóru. Wprowadzenie stanu wojennego odcisnęło swoje piętno na wiele kolejnych lat, stało się tematem burzliwych dyskusji i debat. Dziś wiemy, że była to niewłaściwa decyzja, która pociągnęła za sobą szereg negatywnych skutków, spowodowała śmierć niewinnych ludzi, szykanowanie i bezprawne więzienie opozycjonistów, a także ograniczenie praw obywatelskich i cenzurę. Na uroczystą lekcję historii przybyli: dyrektor szkoły mgr Anna Stańczyk, z-ca dyr. mgr inż. Jarosław Sadal oraz uczniowie wraz z opiekunami.

Pamiętajmy, aby zapalić znicz 13 grudnia o godzinie 19.30 na znak solidarności i pamięci o tych wszystkich, którzy zginęli, byli represjonowani, internowani przez totalitarną władzę tylko dlatego, że nie zgadzali się z jej stylem komunistycznego rządzenia pod dyktando ZSRR. To właśnie dzięki nim mamy teraz wolne, demokratyczne, prężnie rozwijające się państwo w centrum Europy.

"Oddajemy cześć tym, którzy przeciwstawili się tyranii 33 lata temu i wszystkim, którzy poszli ich śladem. Bohaterowie „Solidarności” wiedzieli, że naród polski pragnie i zasługuje na więcej w swoim kraju, i położyli fundament pod budowę Polski, którą widzimy dzisiaj. Dzięki ich odwadze i oddaniu sprawie wolności, Polska jest teraz kluczowym sojusznikiem w NATO, kwitnącą demokracją i promieniem nadziei dla wielu, którzy żyją jeszcze w ucisku".

Hillary Clinton

Czytany 3851 razy Ostatnio zmieniany sobota, 06 czerwiec 2015 12:36