26 Lut 2016

II edycja programu „Förderung der beruflichen Mobilität von ausbildungsinteressierten Jugendlichen aus Europa (MobiPro-EU) THE JOB OF MY LIFE.

(1 głos)

Z radością informujemy, że „Samochodówka” rozpoczęła kolejną rundę projektu organizowanego przez naszych niemieckich partnerów z Suhl w Turyngii (Niemcy): Izbę Rzemieślniczą (Handwerkskammer Südthüringen), Centrum Zawodowo- Techniczne BTZ Rohr -Kloster oraz Federalny Urząd Pracy. Beneficjentami są przyszli absolwenci, którzy chcą powiększyć swoje kwalifikacje zawodowe w kierunku mechatronik pojazdów samochodowych.

Nasza współpraca rozpoczęła się w 2014 roku, kiedy to nauczycielka języka niemieckiego ZSS, pani Małgorzata Sadownik, zainicjowała spotkanie z przedstawicielami strony niemieckiej, na które zostały zaproszone, oprócz Zespołu Szkół Samochodowych, także dwie kolejne radomskie szkoły.

W roku szkolnym 2014/2015 w projekcie brali udział uczniowie czwartych klas TS (7 osób), którzy po odbytym kursie językowym i zdanej maturze, wyjechali na sześciotygodniowe praktyki w lipcu i sierpniu 2015r., pod opieką nauczycielki języka niemieckiego, Karoliny Podpłońskiej. Natomiast we wrześniu 2015r. rozpoczęli 3,5-letnią naukę w systemie dualnym w szkole i serwisach samochodowych w Niemczech. Nasi absolwenci podczas trwania projektu mają zapewnione przez organizatorów finansowanie kosztów kształcenia i utrzymania, jak też fachową pomoc i opiekę na miejscu, zarówno niemieckich jak i polskich nauczycieli, na stałe współpracujących z BTZ Rohr. Po czteromiesięcznym szkoleniu teoretycznym w miejscowości Rohr (od września do grudnia 2015) kontynuują oni praktyczną naukę w wybranych serwisach i warsztatach samochodowych.

W bieżącym roku szkolnym do kolejnego wyjazdu przygotowuje się druga grupa młodzieży. Są wśród nich uczniowie klasy 3zc ZSZ- 5 osób. Po okresie przygotowawczym i zdaniu egzaminu językowego odbędą praktyki w Niemczech wg stałego programu.

Uwaga: w związku ze zwiększeniem ilości miejsc, poszukujemy jednej chętnej osoby, która chciałaby wziąć udział w projekcie. Szczegóły u nauczycielek języka niemieckiego.

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia i wytrwałości.

Karolina Podpłońska i Małgorzata Sadownik

Koordynatorki projektu MobiPro w ZSS