09 Mar 2016

Klasy pod patronatem znanych motoryzacyjnych marek

(1 głos)

W radomskim Zespole Szkół Samochodowych mają powstać klasy, które pod swoje "skrzydła" wezmą lokalni przedsiębiorcy branży motoryzacyjnej. Uczniowie mają odbywać praktyki w firmach. Po zakończeniu edukacji będą mieli szansę na pracę.

"Chcesz mieć dobrą, pewną pracę po ukończeniu szkoły? Rozpocznij naukę w klasach patronackich w radomskiej samochodówce" - chciałoby się powiedzieć i zachęcić młodzież do zainteresowania się nauką w klasie patronackiej. Uczniowie mogą zyskać bardzo dużo.

- Klasy pod patronatem firm branży motoryzacyjnej chcemy utworzyć od nowego roku szkolnego. Uczniowie mogliby się kształcić w specjalności mechanik samochodów osobowych, ciężarowych oraz motocyklowy, a także blacharz-lakiernik i elektronik - mówi Anna Stańczyk, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu.

Rozmowy z przedstawicielami firm - Toyota, Volkswagen, Mercedes-Benz, Peugeot (samochody osobowe), Volvo i Scania (samochody ciężarowe) oraz BMW (motocykle) - już się odbyły. Wstępnie, wyrazili zgodę na objęcie patronatem klas.
W ramach współpracy, firmy patronackie mają również aktywnie włączać się w imprezy szkolne, np. organizację Pikniku Motoryzacyjnego.

Co to są klasy patronackie?
Programem mają być objęci uczniowie, którzy - oprócz predyspozycji i pasji do zawodu w branży motoryzacyjnej - będą osiągali dobre wyniki w nauce. Zajęcia praktyczne mają odbywać w firmach patronackich. W pierwszym etapie, uczniowie mają przejść przez wszystkie serwisy, we wszystkich przewidzianych specjalnościach - mechanik samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, a nawet motocykli oraz mechatronik i elektronik samochodowy. Natomiast w drugim (druga, trzecia klasa, w grupach 3-4-osobowych), już w wybranej firmie, przygotowującej do podjęcia pracy po ukończeniu nauki.
Zyskają bardzo dużo. Dość powiedzieć, że będą mieli dostęp do sprzętu i urządzeń, jakimi wykonuje się naprawy, diagnostykę. Poza tym, będą mieli dostęp do programów i systemów danych firm i marek. Słowem, do wszystkiego, tak jak pracują pracownicy serwisów.

- Uczniowie, którzy poważnie podejdą do zagadnienia, będą chcieli zdobyć podstawy zawodu, będą mieli możliwość uczestniczenia we wszystkich usługach świadczonych u nas. Będą mieli również dostęp do sprzętu i urządzeń, powiedzmy szczerze, lepszych niż te szkolne, nic nie ujmując szkole - podkreśla Marek Romanowski, właściciel salonu Toyota Romanowski.

Będzie łatwiej o fachowców
W ramach praktyk, uczniowie będą profesjonalnie przygotowani do zawodu w ramach zajęć prowadzonych w autoryzowanych serwisach. Najlepsi uczniowie z klas patronackich, jeśli będą chcieli podjąć pracę, będą mieli możliwość rozpoczęcia zawodu w firmach patronackich.

- Mam nadzieję, że dzięki takiej inicjatywie uczniowie zdobędą doświadczenie w pracy mechanika motocyklowego, a my otrzymamy bonus w postaci dobrze wyszkolonych pracowników, którzy zasilą nasz serwis - mówi Mariusz Krawczyk, kierownik serwisu motocyklowego BMW Motorrad w Radomiu.

- Program wydaje się bardzo atrakcyjny, nie tylko dla szkoły i uczniów, ale również dla firm, bo jest szansa na stworzenie miejsc pracy dla absolwentów szkoły - dodaje Robert Nowakowski, wiceprezes zarządu salonu Ster, radomskiego dealera marki Volkswagen. - Dziś trudno jest znaleźć dobrych fachowców, bo albo uciekają do innych miast, za granicę, albo nie są związani z markami. Ten program pozwoliłby na wyłonienie talentów. Mamy nadzieję, że wśród tych uczniów, którzy będą osiągać sukcesy i rokować nadzieje na rozwój, będziemy wyłaniać takich, z którymi rozpoczniemy współpracę.

Przykładem Mercedes
O tym, że dzięki programowi będzie można znaleźć pracę świadczy współpraca "samochodówki" z radomskim dealerem marki Mercedes-Benz, który ma swoją klasę patronacką.

- Od kilku lat prowadzimy podobną współpracę. Absolwenci szkoły, z klasy patronackiej Mercedesa są naszymi etatowymi pracownikami. Wyróżniają się na tle innych pracowników. Mieli łatwiej od innych ubiegających się o pracę, bo mieli podstawy, które zdobyli w ramach zajęć szkolnych - wyjaśnia Sławomir Pacyna, szef serwisu firmy Zeszuta, radomskiego dealera marki Mercedes-Benz.

Zespół Szkół Samochodowych będzie prowadził nabór do klas patronackich.

- Zachęcamy młodzież szkół gimnazjalnych do kontynuacji nauki w naszej szkole. Najlepsi uczniowie na pewno będą mieli możliwość podjęcia pracy w dobrych, lokalnych firmach - mówi Anna Stańczyk.

Autor: Roman Furciński

Klasy pod patronatem znanych motoryzacyjnych marek - artykuł

Czytany 4627 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 marzec 2016 17:10