09 Mar 2016

Klasy pod patronatem znanych motoryzacyjnych marek

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

 

W radomskim Zespole Szkół Samochodowych mają powstać klasy, które pod swoje "skrzydła" wezmą lokalni przedsiębiorcy branży motoryzacyjnej. Uczniowie mają odbywać praktyki w firmach. Po zakończeniu edukacji będą mieli szansę na pracę.

"Chcesz mieć dobrą, pewną pracę po ukończeniu szkoły? Rozpocznij naukę w klasach patronackich w radomskiej samochodówce" - chciałoby się powiedzieć i zachęcić młodzież do zainteresowania się nauką w klasie patronackiej. Uczniowie mogą zyskać bardzo dużo.

- Klasy pod patronatem firm branży motoryzacyjnej chcemy utworzyć od nowego roku szkolnego. Uczniowie mogliby się kształcić w specjalności mechanik samochodów osobowych, ciężarowych oraz motocyklowy, a także blacharz-lakiernik i elektronik - mówi Anna Stańczyk, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu.

Rozmowy z przedstawicielami firm - Toyota, Volkswagen, Mercedes-Benz, Peugeot (samochody osobowe), Volvo i Scania (samochody ciężarowe) oraz BMW (motocykle) - już się odbyły. Wstępnie, wyrazili zgodę na objęcie patronatem klas.
W ramach współpracy, firmy patronackie mają również aktywnie włączać się w imprezy szkolne, np. organizację Pikniku Motoryzacyjnego.

Co to są klasy patronackie?
Programem mają być objęci uczniowie, którzy - oprócz predyspozycji i pasji do zawodu w branży motoryzacyjnej - będą osiągali dobre wyniki w nauce. Zajęcia praktyczne mają odbywać w firmach patronackich. W pierwszym etapie, uczniowie mają przejść przez wszystkie serwisy, we wszystkich przewidzianych specjalnościach - mechanik samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, a nawet motocykli oraz mechatronik i elektronik samochodowy. Natomiast w drugim (druga, trzecia klasa, w grupach 3-4-osobowych), już w wybranej firmie, przygotowującej do podjęcia pracy po ukończeniu nauki.
Zyskają bardzo dużo. Dość powiedzieć, że będą mieli dostęp do sprzętu i urządzeń, jakimi wykonuje się naprawy, diagnostykę. Poza tym, będą mieli dostęp do programów i systemów danych firm i marek. Słowem, do wszystkiego, tak jak pracują pracownicy serwisów.

- Uczniowie, którzy poważnie podejdą do zagadnienia, będą chcieli zdobyć podstawy zawodu, będą mieli możliwość uczestniczenia we wszystkich usługach świadczonych u nas. Będą mieli również dostęp do sprzętu i urządzeń, powiedzmy szczerze, lepszych niż te szkolne, nic nie ujmując szkole - podkreśla Marek Romanowski, właściciel salonu Toyota Romanowski.

Będzie łatwiej o fachowców
W ramach praktyk, uczniowie będą profesjonalnie przygotowani do zawodu w ramach zajęć prowadzonych w autoryzowanych serwisach. Najlepsi uczniowie z klas patronackich, jeśli będą chcieli podjąć pracę, będą mieli możliwość rozpoczęcia zawodu w firmach patronackich.

- Mam nadzieję, że dzięki takiej inicjatywie uczniowie zdobędą doświadczenie w pracy mechanika motocyklowego, a my otrzymamy bonus w postaci dobrze wyszkolonych pracowników, którzy zasilą nasz serwis - mówi Mariusz Krawczyk, kierownik serwisu motocyklowego BMW Motorrad w Radomiu.

- Program wydaje się bardzo atrakcyjny, nie tylko dla szkoły i uczniów, ale również dla firm, bo jest szansa na stworzenie miejsc pracy dla absolwentów szkoły - dodaje Robert Nowakowski, wiceprezes zarządu salonu Ster, radomskiego dealera marki Volkswagen. - Dziś trudno jest znaleźć dobrych fachowców, bo albo uciekają do innych miast, za granicę, albo nie są związani z markami. Ten program pozwoliłby na wyłonienie talentów. Mamy nadzieję, że wśród tych uczniów, którzy będą osiągać sukcesy i rokować nadzieje na rozwój, będziemy wyłaniać takich, z którymi rozpoczniemy współpracę.

Przykładem Mercedes
O tym, że dzięki programowi będzie można znaleźć pracę świadczy współpraca "samochodówki" z radomskim dealerem marki Mercedes-Benz, który ma swoją klasę patronacką.

- Od kilku lat prowadzimy podobną współpracę. Absolwenci szkoły, z klasy patronackiej Mercedesa są naszymi etatowymi pracownikami. Wyróżniają się na tle innych pracowników. Mieli łatwiej od innych ubiegających się o pracę, bo mieli podstawy, które zdobyli w ramach zajęć szkolnych - wyjaśnia Sławomir Pacyna, szef serwisu firmy Zeszuta, radomskiego dealera marki Mercedes-Benz.

Zespół Szkół Samochodowych będzie prowadził nabór do klas patronackich.

- Zachęcamy młodzież szkół gimnazjalnych do kontynuacji nauki w naszej szkole. Najlepsi uczniowie na pewno będą mieli możliwość podjęcia pracy w dobrych, lokalnych firmach - mówi Anna Stańczyk.

 

Autor: Roman Furciński

 

 

Klasy pod patronatem znanych motoryzacyjnych marek - artykuł

 

 

Czytany 1953 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 marzec 2016 17:10
ZSS

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu - 2016

Mapa serwisu

Projekt i wykonanie 2015:   

Ta strona internetowa używa ciasteczek "cookies" dla zapewnienia właściwego działania wszystkich dostępnych funkcji. Jeśli się z tym nie zgadzasz możesz określić sposób przechowywania "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Wiedz jednak, że może to doprowadzić do wstrzymania prawidłowego działania tej strony internetowej.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

We have 44 guests and no members online