26 Maj 2016

68 rocznica śmierci patrona szkoły Witolda Pileckiego,

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)


25 maja 2016 r. obchodzimy 68 rocznicę śmierci patrona naszej szkoły Witolda Pileckiego,  uczestnika wojny w 1920 roku z Rosją bolszewicką, oficera AK, dobrowolnego więźnia Auschwitz, poległego za wolną Polskę.

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 rozstrzelano Witolda Pileckiego, a ciało potajemnie pogrzebano. Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy, ukazał niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków, uwypuklił patriotyczną postawę niezłomnego żołnierza.
Witold Pilecki jeden z największych bohaterów II wojny światowej skazany przez władzę ludową na śmierć za to, że zawsze stał po stronie Polski . Nigdy nie zabiegał o awanse. Tragicznym paradoksem jest to, że jako jeden z największych patriotów okresu wojny został oskarżony o zdradę ojczyzny, za którą przez całe swoje życie walczył .
Dziś mając na uwadze wartości, jakimi kierował się nasz patron pamiętajmy o pielęgnowaniu takich postaw jak uczciwość, odwaga oraz praca dla dobra Ojczyzny.

Czytany 1844 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 26 maj 2016 08:50
ZSS

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu - 2016

Mapa serwisu

Projekt i wykonanie 2015:   

Ta strona internetowa używa ciasteczek "cookies" dla zapewnienia właściwego działania wszystkich dostępnych funkcji. Jeśli się z tym nie zgadzasz możesz określić sposób przechowywania "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Wiedz jednak, że może to doprowadzić do wstrzymania prawidłowego działania tej strony internetowej.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

We have 32 guests and no members online