20 Cze 2016

Pomogliśmy w Półmaratonie Radomskiego Czerwca ‘76

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Grupa uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu pomogła w przygotowaniu i zabezpieczeniu trasy IV Półmaratonu Radomskiego Czerwca ’76.

Po raz czwarty rozegrano Półmaraton Radomskiego Czerwca ’76. Niemal tysiąc osób pobiegło ulicami naszego miasta, aby uczcić pamięć robotników, którzy 40 lat temu wystąpili przeciw władzy. 25 czerwca 1976 roku, robotnicy radomskich zakładów pracy wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko podwyżkom cen żywności. Bunt został brutalnie stłumiony, a wielu jego uczestników poddanych zostało represjom. Wydarzenia czerwcowe dały jednak początek organizacjom, które rozpoczęły walkę o prawa robotników. Przez lata ówczesne władze przekonywały, że radomianie powinni się wstydzić za tych, którzy mieli odwagę zaprotestować. Dziś już nikt nie każe się wstydzić „za tych, z Radomia”. Radomski Czerwiec jest dla nas powodem do dumy. Jedynym sportowym wydarzeniem, które przypomina o robotniczym proteście z przed lat, jest Półmaraton Radomskiego Czerwca ’76. Jego trasa prowadzi przez niemal całe centrum miasta, między innymi obok „Samochodówki”. Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny pomogli w przygotowaniu i zabezpieczeniu trasy biegu. Połączone siły klas 1 b i 2 zc, pod opieką Leszka Kucharskiego i Jerzego Stobieckiego zadbała o bezpieczeństwo biegaczy na odcinku prowadzącym ulicą 25 Czerwca, Aleją Tajnej Organizacji Nauczycielskiej i Zbrowskiego. Uczniowie zadbali również o nagłośnienie, aby muzyką zagrzewać biegaczy do rywalizacji na liczącej 21 km i 97,5 m trasie.

Na start w morderczych warunkach zdecydowało się niemal 1000 osób. Zwyciężył Tomasz Grycko z Władysławowa, z czasem 1 godzina 8 minut i 1 sekunda, wygrywając również lotny finisz, zlokalizowany w pobliżu pomnika upamiętniającego wydarzenia Radomskiego Czerwca ’76.

Czytany 2221 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 wrzesień 2016 20:33
ZSS

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu - 2016

Mapa serwisu

Projekt i wykonanie 2015:   

Ta strona internetowa używa ciasteczek "cookies" dla zapewnienia właściwego działania wszystkich dostępnych funkcji. Jeśli się z tym nie zgadzasz możesz określić sposób przechowywania "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Wiedz jednak, że może to doprowadzić do wstrzymania prawidłowego działania tej strony internetowej.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

We have 13 guests and no members online