03 Mar 2017

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

1 marca br. w naszej szkole uroczyście uczciliśmy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto szczególnie ważne dla społeczności „Samochodówki”, ponieważ patronem szkoły jest żołnierz niezłomny, człowiek niezwykłej odwagi  -  Witold Pilecki. Uczniowie pod opieką nauczycieli – Renaty Cywka i Romana Mosionka przygotowali wzruszającą akademię, która przedstawiała zasługi powojennego antykomunistycznego podziemia. Szczególną uwagę poświęcono „Ince” i Witoldowi Pileckiemu zwracając uwagę na ich waleczność i niezłomność „do końca”. Najwięcej emocji wywołały niewątpliwie bardzo przejmujące wiersze i piosenki wykonywane przez uczniów. Akademia przypomniała nam wszystkim , że ofiary zbrodni komunistycznych dokonywanych w pierwszych latach po II wojnie światowej wciąż czekają na upamiętnienie. Warto podkreślić , że  przez wiele lat byli oni zapomniani przez historię, a wiele członków rodzin żołnierzy podziemia nigdy się nie doczekała informacji o dacie egzekucji czy miejscu pochówku.